Композиція для світлової реклами

13.09.2017
Новинки
Прочитали: 2865
Композиція для світлової реклами

Як приклеїти акрил до композитної панелі для світлової рекламної вивіски є досить поширеним питанням. Розглянемо кілька способів прикріпити світлорозсіювальний пластик до композитної панелі.

Найпопулярніший спосіб створити світлову рекламну конструкцію - прорізати наскрізні отвори для букв або фігур в непрозорому листовому матеріалі, виготовити об'ємні форми і приєднати з тильного боку листа з прорізами світлопропускний молочний або кольоровий лист підсвіченого зсередини пластику. Чіткий контур підсвічених букв краще сприймається оком людини і напис або зображення легше розпізнається.

Доволі часто для таких виробів використовуються алюмінієві композитні панелі. Їх популярність обумовлена тим, що це прекрасний матеріал із чудовою жорсткістю та невеликою питомою вагою. Деталі із таких чудово поєднуються з кольоровими пластиками в рекламних вивісках, дисплейних конструкціях, оформленні інтер’єрів  та виставковому будівництві. Великий вибір панелей різних кольорів із якісним покриттям надає широкі можливості. У поєднанні з плавно викривленими формами виріб отримує елегантний зовнішній вигляд, а вбудовані в панель підсвічені зсередини рекламні зображення забезпечують ефективність реклами.

Складні деталі з композитних матеріалів виготовляються методом фрезерування паза і вигину без будь-якого нагріву. Місце вигину зазвичай виглядає рівним і акуратним. Щоб отримати заокруглену форму, можна застосувати метод вальцювання на тривалковій машині. Якщо потрібна більш складна поверхня, наприклад увігнуто-опукла або сильно викривлена з невеликим радіусом, то дисковою пилкою або фрезою зі зворотного боку наноситься безліч надрізів з певним кроком. Прямолінійні пази у вигляді гребінки, зроблені приблизно до половини товщини панелі, дозволяють легко згинати панель вручну в потрібну форму, яка остаточно вона фіксується за допомогою конструкційного клею, нанесеного з тильного боку. Зазвичай цей спосіб застосовують для формування бічних частин стойок і пілонів, виробів з невеликою глибиною.

Щоб правильно і точно виготовити букви з акрилу і прорізати отвори по їх контуру в композиті, потрібний координатно-фрезерний верстат. Він переміщує різальний інструмент - пальчикову фрезу - за заданою програмою. Точність відтворення розмірів краще, ніж 0,05 мм на столі 2х3 м. Точність відтворення вирізаних контурів обмежується мінімальним радіусом у внутрішніх кутах оброблюваного матеріалу, який визначається діаметром фрези 1,5 мм (радіус менше, ніж 0,75 мм неможливо отримати), а також максимальною товщиною оброблюваного матеріалу, яка визначається максимальною довжиною фрези . Точніше порізати акрил та інші світлорозсіювальні пластики можливо за допомогою лазера, оскільки діаметр його променя може бути значно меншим менше.

Найскладніше прикріпити акриловий лист до композитної панелі. Важко підібрати достатньо міцний і еластичний клей, щоб компенсувати зміну розмірів при температурних коливаннях. Коефіцієнти термічного розширення поєднаних матеріалів відрізняються майже в 3 рази. Найпростіший спосіб - наклеювання за допомогою двосторонньої клейкої стрічки або клею - придатний лише для невеликих рекламних конструкцій і тільки для внутрішнього застосування: у спекотну погоду клейова (адгезійна) здатність клейкої стрічки слабшає і лист акрилу може відклеїтися. Приклеювання акрилового листа до композиту призведе до викривлення лицьової поверхні при зміні температури або відшарування клейового шва. Жорстке кріплення пластику до металу або композиту, наприклад, на заклепки, гвинти або шурупи, швидше за все, закінчиться пошкодженням пластика або значною деформацією виробу.

Типові конструкції і спосіб з'єднання

На представлених зображеннях Рис.1 показано кілька конструкцій світлових вивісок, в яких використовується описана технологія з'єднання акрилових букв із композитом.

Найпростіший і найпоширеніший спосіб показаний на Рис.1. Лист світлопропускного акрилу підставлений до тильної частини композиту і утримується в такому положенні за допомогою смужок композитної панелі зверху і знизу, приклеєних до тильної частини поверхні. Лист акрилу може рухатися під ними, що дає свободу для компенсації терморозширення. Однак, якщо лист суттєво зміститься, може порушитися конфігурація букв, оскільки приклеєні до лицьової поверхні акрилу частини з композиту, що випадають, також зміщуються разом із ним. Щоб запобігти цьому, центральна частина листа акрилу приклеюється силіконом або модифікованим силаном. З цієї ж причини обмежуються максимальні габарити написів.

Іншим недоліком такої конструкції є видимий торець композитної панелі чорного або сірого кольору на тлі букв. Якщо колір є критичним, можна використовувати будівельну композитну панель, наприклад, ECOBOND PLUS FR із білою серцевиною. На жаль, пофарбувати полімерну серцевину є досить проблематичним. Однак виробник цієї марки панелей може зробити фарбування полімерної основи в масі, що усуває небажаний ефект.

З’єднати надійніше можна іншими способами: кожна буква вставляється в отвір і або виступає над поверхнею композиту, або перебуває з нею на одному рівні.

Для габаритних букв і написів висотою понад 30 см придатний спосіб, показаний на Рис 1 б, в і г. Букви з акрилу, що вставляються в прорізаний в композитній панелі отвір, мають борт, що виступає по контуру. Ширина такого борту повинна бути не менше 3 мм, а товщина не менше 2 мм. Отвір в композитній панелі повинен бути більше розмірів літери настільки, щоб буква могла розташовуватися еквідистантно щодо країв отвору з термозазором з усіх боків. Величина термозазора розраховується, виходячи з розмірів букви і максимального діапазону робочих температур. Акрилова буква, вставлена ​​в отвір, лежить на цьому борту, спираючись на край отвору композитної панелі. Глибина вставленої в отвір частини букви повинна бути рівною товщині композитної панелі або більшою.

Такий борт можна зробити фрезеруванням, тобто видаленням частини матеріалу з одного боку акрилу на величину 3 мм й більше, в залежності від товщини обраного листа пластику. Також можна приклеїти другу пластину акрилу до задньої частини літери по всій площі за допомогою двокомпонентного акрилового клею, наприклад, Altuglas P10. Однак слід врахувати, що потрапляння бульбашок повітря або забруднень між двома пластинами є неприпустимим, оскільки під час тильного підсвічування вони будуть помітними.

Зі зворотного боку кожна літера притискається смужками із пружної жерсті так, щоб їх кінець не виступав на підсвічену область літери і не створював затінення (Рис.2.). Смужки жерсті приклеюються до композитної панелі поліуретановим клеєм або «рідкими цвяхами».

Частини з композиту, що випадають, тобто внутрішні частини літер «О», «Ю» тощо потрібно приклеювати до акрилу. Для цього по центру наноситься високоміцний клей, а по краях таких частин - еластичний герметик. Еластичний герметик (силікон або модифікований силан) наноситься товстим шаром на непрозорі частини між акрилом і композитним листом.

Якщо йдеться про дуже складні зображення з великою кількістю окремих частин з акрилу та композиту, вирізані частини зображення або букв прикріплюються до листа акрилу, що покриває все зображення. Розмір листа акрилу повинен перевищувати габарити зображення для подальшого кріплення. Товщина цього листа визначається вимогами до міцності і вітрових навантажень. Частини зображення з молочного або кольорового акрилу збираються на композитній панелі, під яку підкладений лист акрилу. Також вставляються окремі частини композиту, щоб вийшло цілісне панно. Після цього на усю поверхню з лицьового боку наноситься самоклейна транспортна плівка (плівка для перенесення зображень, вирізаних плотером), яка не сильно розтягується і має прийнятний ступінь прилипання. До зібраної та зафіксованої таким чином картині потрібно приклеїти лист акрилу, попередньо прибравши зі збірки композитні частини, що випадають.

Технологія приклеювання акрилу не є простою. Потрібно не тільки у відпрацювати процес складання і склеювання, але також запобігти появі помітних ореолів від клею і сторонніх часток (бульбашок, згустків клею, бруду) при подальшому підсвічуванні. Тому необхідно використовувати густий двокомпонентний акриловий клей, який покриває акрилові частини з невеликим надлишком. Кінцевий результат - акрил разом із композитними частинами повинен злегка рухатися всередині композитної панелі. Цей люфт необхідний, щоб компенсувати термічне розширення акрилу під час експлуатації на вулиці.

Існують досить складні рекламні конструкції з прорізаними і підсвіченими елементами, наприклад, вивіски з різнокольоровим динамічним підсвічуванням окремих частин. У цьому випадку кожна літера або елемент повинні бути відокремлені від інших світлонепроникною перегородкою, щоб запобігти змішуванню кольорів. Для цього по зовнішньому контуру підсвіченої частини кожної літери роблять високий борт із металевої фольги, товщиною 0,2-0,5 мм. Вона кріпиться до поверхні акрилу краплями клею типу модифікований силан або силікон. На рівномірне освітлення впливають розташування і кількість джерел світла.

У підсвічених вивісках критичною є відстань від джерела світла до зображення, яка обирається з огляду на рівномірне підсвічення. Беруть до уваги таке співвідношення: період розміщення джерел світла повинен бути вдвічі менше, ніж відстані до підсвіченої поверхні, за умови ламбертівської діаграми розсіювання світла. Цій умові відповідають трубки люмінесцентних ламп і неону, а також світлодіоди з кутом розсіювання 120°. Якщо дотриматися цієї умови важко, то перед джерелом світла встановлюється світлорозсіювальна пластина.

Прості і складні лайтбокси, встановлені над входом в будівлю, а також підлогові стойки і пілони успішно застосовуються на вокзалах і в аеропортах, в супермаркетах, в автосалонах, казино і ресторанах, в фойє готелів і офісах, на виставках і презентаціях. На якість конструкцій впливають матеріали, методи обробки, технологія з'єднання. Консультації з фахівцями, досвід та технологічні напрацювання допоможуть запобігти появі дефектів та уникнути типових помилок.