Багатофункціональний захист для АКП

10.01.2019
Корисна інформація Застосування матеріалів Алюмінієві композитні панелі
Прочитали: 2958
Багатофункціональний захист для АКП

Як відомо, захисна плівка на алюмінієвих композитних панелях служить для захисту від подряпин, забруднень та інших пошкоджень поверхні. Однак перелік функцій цим не обмежується.

Правильна плівка

Щоб виконувати основні завдання, плівка має відповідати певним вимогам. Більшість виробників композитних панелей використовують «правильну» захисну плівку: двошарову, вироблену методом соекструзії, достатньо товсту і міцну на розрив, стійку до стирання. ЇЇ основа - поліетилен низького тиску з білим і чорним наповнювачами. Білий шар зовні служить для нанесення маркування та відбивання світла (для зменшення нагрівання поверхні на сонці). Чорний шар призначений для поглинання світла в синій і ультрафіолетовій частинах спектра.

Можливо, хтось спитає: «Навіщо потрібен захист від ультрафіолету для плівки, якщо композитні панелі використовуються на вулиці багато років?» Справа в тому, що панель може перебувати під сонцем кілька днів або тижнів і захисна плівка повинна легко зніматися після монтажу. А клей, за допомогою якого плівка тримається на поверхні, має властивість полімеризуватися під дією інтенсивного світла й зняти плівку буде важко. Якщо видалити плівку відразу, щойно  закріпили панель або касету, можна уникнути надлишкового УФ-впливу на клей. Але знімати її рекомендується тільки після завершення монтажу усього облицювання або готового виробу, щоб уникнути несприятливих «контактів», якими сповнене будь-яке будівництво.

Водночас вартість клею, стійкого до УФ, значно вища, ніж вартість чорного шару поліетилену. Тому виробники застосовують економічний клей та чорний поглинаючий шар в захисній плівці для здешевлення композиту.

Вимоги до клею:

  • висока адгезія до поліетилену і середній ступінь прилипання до пофарбованого покриття;
  • відсутність розшаровування (високе значення когезії - внутрішньої міцності);
  • хімічна стабільність (щоб з часом клей не розкладався на компоненти);
  • стійкість до підвищеної температури, вологості та різного рівня кислотності, що виникає через кислотні або лужні опади.

Зазвичай використовується порівняно недорогий поліакрилатний клей, який добре проявляє себе лише в певному діапазоні температур. При низьких температурах і взимку він втрачає еластичність та ускладнює видалення захисної плівки, віднімаючи коштовний час перед здачею готового об'єкта.

Наприклад, прикрий випадок стався на одному з об'єктів за день до здачі. Захисну плівку почали відокремлювати перпендикулярно до поверхні, намагаючись зробити це швидко. Через холод в'язкість та ступінь прилипання клею до поверхні касети були високими. Касети після такої операції були вигнутими. Довелося терміново знімати весь вертикальний ряд, оскільки одна касета накладалася на іншу, як рибна луска, щоб запобігти затіканню води всередину облицювання. Таким чином, виникли не тільки проблеми зі здачею об'єкта, замовник засумнівався в компетентності фахівців.

Порада: захисну плівку варто знімати з композитної панелі під кутом близько 180°. Якщо процедура виконується в мороз, то видаляти потрібно повільно, або попередньо прогрівати її промисловим феном.

ECOBOND wide

Плівка двошарового чорно-білого поліетилену не пропускає воду, вплив помірної температури та ультрафіолет не призводять до подальшого затвердіння. Тому така плівка повинна легко зніматися, не залишаючи ніяких решток.

Зверніть увагу, що сила адгезії до поліетилену повинна бути вище, ніж ступінь прилипання до поверхні композитної панелі. Ця властивість має залишатися під час тривалого зберігання панелей на складі та монтажу на фасад або рекламну площину. До речі, максимальний термін перебування плівки на композиті під сонцем має обов'язково на ній вказуватися.

 

 

Видалення залишків старого клею

Що відбувається під час тривалого впливу підвищеної температури на клейовий шар? Акрилатний клей стає менш в'язким. Полімерний ланцюжок, що включає гідроксильні групи, може частково руйнуватися і обірвані хімічні зв'язки знову з'єднуються, але в іншу полімерну структуру, без участі груп ОН. Відбувається кросполімеризація, тобто поперечне зшивання, що призводить до щільнішої і міцнішої  полімерної структури. Вода випадає в окрему фазу і у вигляді самостійних молекул знаходиться всередині полімеру, а згодом витісняється на поверхню й випаровується. Втрачається еластичність, збільшується в'язкість і помірна сила адгезії клею стає сильнішою. Як кажуть, клей «прикипає» до поверхні композиту. Як наслідок ускладнений відрив плівки та видалення залишків клею.

Для видалення клею важливо підібрати спеціальний розчинник, оскільки сильні органічні розчинники здатні порушити лицьовий шар поліестерового забарвлення. Якщо плівка залишалася на композиті 3 місяці або більше, радимо використовувати тільки легкі розчинники. Ацетон, ксилол, автомобільні розчинники 646 і 647, а також в чистому вигляді толуол, метилетилкетон, тетрогідрофуран, метиленхлорид (діметілхлорід), трихлоретилен та інші сильні розчинники проникають крізь шар поліестеру, руйнують адгезійний шар або праймер на алюмінії. Неозброєним оком цього не видно, але якщо сильно потерти ганчіркою місця, на які впливав розчинник, то фарба в цих місцях може злізти. Крім того, речовини із групи кетонів, зокрема ацетон, можуть пошкодити шар поліестрового забарвлення і змінити його відтінок, навіть якщо вплив був нетривалим.

На думку споживачів, якщо є проблема зі зняттям захисної плівки, надавати такі очисники зобов'язані постачальники композитних панелей. Однак, ця вимога вкрай рідко задовольняється. Досить часто фахівці, які здійснюють продаж або підтримку продукту, просто знаються на цьому. Споживачі змушені ризикувати й випробовувати якісь розчинники. Найбільш популярним є уайт- спірит. Він може підійти, але має значення його чистота. Наприклад, розлитий в Україні уайт-спірит  іноді містить значну частку ксилолу. Цей компонент утворює на поверхні маслянистий шар, довго висихає і може пошкодити шар фарби. Тому одразу після видалення клею необхідно витерти поверхню сухою тканиною.

Кілька постачальників панелей пропонують спеціальні суміші, але їх необхідно випробувати на непомітних місцях, оскільки вони можуть бути не універсальними і пристосованими для композитних панелей конкретних марок. Адже полімерне забарвлення на основі поліестеру є різним у різних виробників, наприклад, може бути присутнім або відсутнім акриловий лак, і тому можлива зміна кольору або порушення глянцю. Попереднє тестування є обов'язковим, оскільки невідомо, яка хімічна взаємодія клею та фарбою відбулася за тривалий час.

Деякі розчинники можуть залишати прозорі розводи, які одразу не видно. Але з часом на них осідає пил й доводиться вдруге змивати облицьований фасад від залишків клею, щоразу встановлюючи будівельні люльки, або використовуючи автомеханічні підйомні засоби. На жаль, такі випадки трапляються із композитами різних виробників. Деякі фасади навіть тричі очищувалися й витрати на усунення клею, не закладені в бюджет, суттєво перевищували економію на вартості композитних панелей

Отже, дуже важливо враховувати не тільки низьку ціну, а й решту аспектів, обираючи композитні панелі.

Корисна інформація - захист від помилок

ECOBOND

Плівка - це обличчя композиту, в прямому і переносному сенсі. На ній повинно бути маркування із позначенням різновиду композитної панелі, виду покриття і назви марки. Отже, вона не тільки захищає поверхню, але і запобігає неправильному використанню композиту, надаючи корисну інформацію користувачеві.

Перше, на що слід звертати увагу, це нанесені стрілки, які показують напрямок обробки панелей. Як відомо, під час виробництва композитних аркушів алюмінієвий прокат попередньо забарвлюється, а потім з'єднується в тришарову структуру. Навіть за умови якісного фарбування (коли після гарячого ґрунтування наносять фарбу, а потім прозорий лак) структура фарби може проявлятися. Частинки пігменту або дрібнодисперсного металічного порошку, що вносяться до полімерної основи для додання кольору або ефекту металевого блиску, формують певну структуру або розташування, та мають певну орієнтацію. Популярна технологія роликового нанесення кольорового покриття забезпечує найбільш рівномірний розподіл і однорідний шар й сприяє орієнтації частинок вздовж напрямку руху стрічки металу. При потраплянні світла на поверхню композиту, він відбивається по-різному в поздовжньому і в поперечному напрямках  відносно напрямку прокату алюмінію. Частинки, що мають різні розміри в поздовжньому і поперечному напрямках, але розташовані так, що переважає головна орієнтація, наприклад, уздовж довгої осі, здатні відбивати світло інакше, ніж хаотично розташовані. Вони також будуть по-різному відбивати світло, що падає в площині поздовжньої орієнтації і в поперечному напрямку.

Отже, стрілки на захисній плівці вказують правильний напрямок розкрою листа та встановлення виробів із композиту. Нерідко про це забувають й кроять так, щоб заощадити на відходах. Як результат, встановлені на фасад вироби із різноспрямованими стрілками мають різний відтінок або ступінь відблиску від металіків. Особливо це помітно у відображених променях сонця. Буває так, що деталь симетрична, а під час розкрою забули відзначити, де у неї «верх». Захисна плівка зі стрілками допоможе і в цьому випадку. Якщо лишилися рештки композиту після розкрою, то стрілки вкажуть правильний напрям для їх обробки під час подальшого використання.

Також стрілки на захисній плівці панелей ECOBOND нагадують про тривалість перебування поверхні на фасаді. Виробник обмежує термін знаходження плівки на композиті 45 днями. Якщо стрілки знебарвились, перетворилися з червоних на білясто-малинові, це свідчить про те, захисну плівку потрібно терміново знімати. Захисна плівка інших марок не має такої особливості.

Крім того, на захисній плівці має знаходитися службова інформація про дилерів, адреси, куди можна звернутися, щоб придбати композит, або отримати технічну консультацію фахівців, відомості щодо типових помилок під час обробки або монтажу.

Ще один неодмінний атрибут - символи, що вказують на сертифікацію відповідно до міжнародних стандартів, а також спосіб утилізації матеріалів тепер

Отже, якісна захисна плівка не тільки захищає композит, а й користувача - від помилок та неправильного вибору. Й завдяки нанесеній інформації ви зможете переконати ваших замовників у тому, що використовуєте саме той матеріал, який заявлений в кошторисі, на який ви надали необхідну гарантію та сертифікати.