Темні плями у світловій рекламі – як досягти рівномірного освітлення кристалайту

30.11.2023
Обробка матеріалів Акрил (оргскло)
Прочитали: 98
Темні плями у світловій рекламі – як досягти рівномірного освітлення кристалайту

Як досягти рівномірного освітлення на плоских рекламних носіях із торцевим підсвічуванням без темних плям? У цій статті розкриваємо тему затемнень на світловому екрані кристалайтів – пласких рекламних панелей із друкованим зображенням. Нижче детально розповідаємо, як досягти рівномірного освітлення по всій площі кристалайту незалежно від розмірів поверхні. 

Але спочатку трохи загальної інформації про відмінність кристалайтів від інших видів світлової реклами. Кристалайт – це найтонша світлова панель в родині рекламних носіїв із підсвічуванням, залежно від площі виробу товщина може складати трохи менше сантиметра. Ультратонка, легка та при цьому потужно яскрава площина з рекламним зображенням, часто без додаткових рамок та з простим кріпленням, з витонченим контражурним світінням та ідеальна для мінімалістичних приміщень. Але існує одне підступне «але». Виготовити кристалайт з рівномірним освітленням по всій площині – достатньо складна задача, тому далеко не кожна рекламно-виробнича компанія має у своєму переліку послуг виготовлення кристалайтів. 

Одна з головних проблем, що зустрічається у неякісно виготовленому кристалайті, – це затемнені області в центральній частині зображення, куди не добиває світло або через слабкі світлодіоди, або через неправильно розрахований «малюнок» матриці. Освітлення екрана в кристалайті забезпечується по принципу, схожому із тим, що використовується у рідкокристалічних екранах, – на поверхню (в нашому випадку це найчастіше буде акрил) наноситься матриця. 

Розповсюджена технологія створення матриці – це лазерне гравіювання поверхні прозорого акрилу, де створені смужки є напрямними у розподілі світлових потоків по поверхні листа. Світло спрямовується у торець акрилового листа. Як реалізує дану технологію один з наших клієнтів у виготовленні схожого рекламного носія – фреймлайту – можна прочитати у статті «Фреймлайти з литого прозорого акрилу»

Основна складність при виготовленні кристалайтів полягає у тому, щоб розрахувати «малюнок» матриці таким чином, де світло рівномірно розподілятиметься по всій поверхні екрана. Для кожного виробу матриця має бути розрахована індивідуально. 

Окрім згаданої вище технології механічного нанесення матриці на прозору поверхню, існує ще кілька різновидів:

 • Друк зображення світлорозсіювальною фарбою;
 • Трафаретне нанесення матриці;
 • Нанесення матричної плівки. 

Елементи свічення також можуть виглядати по різному: у вигляді штрихів, смуг або крапок. 

Найбільш яскраво проблема темних плям проявляється зі збільшенням розмірів кристалайту, на невеличких рекламних носіях ця проблема зустрічається рідко. Суть у тому, що світловий потік, заходячи в торець акрилу, розсіюється в кожній точці матриці, що світиться, і на шляху до центру виробу втрачає свою інтенсивність. На початку статті ми вже згадували, що яскравість буде залежати також від потужності світлодіодів, але для великої площини цей принцип не працює, оскільки не завжди можна збільшити потужність світлового потоку пропорційно збільшенню площі. І тут в роботу вступає справжня магія розрахунків, завдяки яким можна спрямувати світло по всіх напрямках площі з мінімальними втратами: трішки менше інтенсивності розсіювання по краях і більше – в центрі акрилового екрана. 

Основні принципи коригування потужності світлових потоків:

 • Якщо матриця наноситься друком за допомогою світлорозсіювальної фарби, потрібно збільшувати площу краплі ближче до центру виробу;
 • Якщо матриця наноситься механічним гравіюванням, глибина пазів від краю виробу до центру повинна поступово збільшуватися таким чином, щоб світловий потік не згасав, а це означає, що для виробів з великою площею потрібно вибирати акрил більшої товщини. Іноді це може бути лист завтовшки 10-15 мм, що суттєво здорожчує виробництво;
 • Лазерне гравіювання зі збільшенням довжини штриха від краю до центру виробу. У цьому випадку глибину гравіювання можна не змінювати, інтенсивність світіння буде забезпечена уривчастістю штриха, що світиться. При цьому способі нанесення матриці важливо дотримуватись паралельності напрямку світлового потоку і світлорозсіювальних штрихів.

При індивідуальному розрахунку матриці треба враховувати наступні деталі:

 • тип світлодіодів та їхня потужність;
 • розташування та кількість світлодіодів;
 • вид акрилу;
 • товщина акрилу;
 • площа виробу;
 • щільність друку зображення;
 • тип матриці та її схема.

Щодо вибору акрилу, для виробів з торцевим підсвічуванням рекомендуємо використовувати литий акрил. Акрил має максимальне значення прозорості (світлопропускання) серед пластиків – 92%, тобто втрати в силі світла будуть мінімальними. До того ж це значення для литого акрилу рівносильне у всіх напрямках, у тому числі для торцевого.