САНітар для реклами

08.01.2019
Корисна інформація Акрил (оргскло)
Прочитали: 2591
САНітар для реклами

Виробники зовнішньої реклами завжди шукають матеріали із найкращим співвідношенням «ціна/якість». Пластик САН (стиролакрилонітрил) має схожі на акрил властивості, але значно виграє в ціні. Тому його можна назвати «санітаром для реклами», адже він допомагає виробникам заощаджувати під час економічної кризи. Порівняймо САН та прозорий та світлорозсіювальний акрил, розглянемо основні переваги САН, а також технічні особливості його обробки.

Виробники зовнішньої реклами завжди шукають матеріали із найкращим співвідношенням «ціна/якість». Пластик САН (стиролакрилонітрил) має схожі на акрил властивості, але значно виграє в ціні. Тому його можна назвати «санітаром для реклами», адже він допомагає виробникам заощаджувати під час економічної кризи. Порівняймо САН та прозорий та світлорозсіювальний акрил, розглянемо основні переваги САН, а також технічні особливості його обробки.


Изделия из пластика Polysan

Стиролакрилонітрил (САН; англійською — Styrene acrylonitrile, SAN) займає особливе місце серед прозорих та світлорозсіювальних пластиків, що використовуються для виробництва зовнішньої реклами, освітлювальних пристроїв, торгових, офісних меблів і безлічі інших виробів.

САН — це сополімер стиролу і акрилонітрилу (нітрит акрилової кислоти). Наявність у складі близько 25% акрилонітрилу дозволяє поліпшити певні властивості, порівняно із акрилом. Цей полімер за своєю будовою є аморфним матеріалом, тобто, не має ніякого домінантного напрямку, по відношенню до якого фізичні властивості можуть мати відмінності від інших напрямків.

За своїми властивостями САН знаходиться між полістиролом загального призначення (не плутати із HIPS) та акрилом (поліметілметакрілатом — PMMA). Його важко відрізнити від акрилу за ступенем прозорості та механічними властивостями, тому його також відносять до оргскла.

Порівняння САН із акрилом

цю можна помітити неозброєним оком, лише якщо подивитись в торець листа. САН здається сірувато-синім, а акрил є абсолютно безбарвним.

подставки из Polysan

Міцність. САН має більшу, ніж акрил, жорсткість, яка визначається за модулем пружності. Це надає перевагу під час визначення допустимої товщини листа в роботах, де пластик знаходиться під навантаженням і його прогин обмежений. Наприклад, торговельні полиці, виготовлені із САНу, витримують приблизно на 15% більшу вагу, ніж виготовлені із акрилу з такою ж товщиною. Крім того, САН витримує приблизно такі або навіть дещо більші ударні навантаження, що й екструдований акрил, і має кращий опір повзучості. Це важливо, коли вироби з оргскла, що перебувають під тривалим впливом навантаження, повинні весь час перебувати в пружно зігнутому стані і після зняття навантаження повертатися у вихідне положення без видимої залишкової деформації.

Термопластичні властивості. На відміну від екструдованого акрилу, САН більш плавно переходить від твердого стану до пластичного і його крива пластичності (залежність в'язкості від температури) є не такою крутою, як у екструдованого акрилу. Згинання на розпеченій струні, завдяки меншому ступеню усадки, ніж у акрилу1, дозволяє виготовити якісніші вироби (Рис. 3, 4). Межі температур термоформування ширші і вимоги до неоднорідного розподілу температури менш жорсткі, ніж для акрилу2. Крім того, він є більш пластичним і краще обволікає форму під час вакуумного термоформування, щільніше заповнює внутрішні кути і западини (Рис. 5). Наприклад, за допомогою САН можна краще відтворити рельєфний напис на поверхні. Тому у серійному виробництві методом термоформування цей пластик фахівці вважають більш технологічним.

Інші властивості.

У таблиці 1 представлені технічні параметри листів Polysan. Порівняння даних свідчить що ці параметри не надто відрізняються від характеристик екструдованого акрилу.

Таблиця 1. Порівняння стиролакрилонітрилу з екструдованим акрилом.

Характеристика

Метод

Одиниця

Polysan

Polycryl EXTRA

Щільність

ISO 1183

г/см3

1,08

1,19

Поглинання води за 24 години

DIN53495/1L

%

<0,2

0,30

Поглинання води в умовах 100% вологості (50 годин)

ISO 62

%

<0,2

0,30

Межа міцності при розтягуванні

ISO 527-2

МПа

60-70

70

Модуль пружності при розтягуванні

ISO 527-2

МПа

3900

3200

Видовження при розриві

ISO 527-2

%

1,8

4,5

Межа міцності при згинанні

ISO 178

МПа

105-120

120

Модуль пружності при згинанні

ISO 178

МПа

3700

3200

Ударна в'язкість за Шарпі (+23 °C)

 

ISO 179-1

кДж/м2

15-18

15

Ударна в'язкість за методом Ізоду із надрізом

ISO180

КДж/м2

1,3

1,9

Твердість за Роквеллом

ISO2039-2

М(R)-масштаб

83 (125)

95 (123)

Межа міцності при стисненні

DIN 53454

МПа

110-114

110

Коефіцієнт термічного лінійного розширення

DIN53752

К-1·10-5

5-7

6,4-7,2

Температура Віка (Vicat)

ISO 306

°C

106

105

Питома теплопровідність

DIN52612

Вт/м·К

0,17

0,19

Питома теплоємність

ASTMd-2766

Дж/г·К

1,38

1,32

Максимальна температура використання

 

°С

85

80

Мінімальна температура використання

 

°С

-20

-40

Температура термоформування

(вакуумного термоформування)

 

°С

130-170

(165-190)

140-170

(150-165)

Температура деградації

 

°С

>280

>210

Температура займання

DIN 51794

°С

>400

>465

Світлопропускання

DIN 5036-3

%

86-89*

92

Коефіцієнт заломлення

ISO 489

 

1,569

1,49

Пропускання залежить від товщини листа

Чудова стійкість виробів із САНу до зовнішніх впливів, зокрема, до УФ-випромінювання і різноманітних погодних умов, дозволяє експлуатувати рекламну та світлотехнічну продукцію на відкритому повітрі протягом тривалого часу (до 10 років) без помітної зміни всіх необхідних міцнісних та світлотехнічних характеристик . Однак, вважається, що акрил має кращу стійкість до ультрафіолетового випромінювання внаслідок своєї молекулярної природи, а не завдяки стабілізаційним добавкам, і може протистояти більш жорсткому ультрафіолету.

Гибка Polysan на струне

Чинники економії

Вартість листів САНу, наприклад, Polysan, істотно нижче вартості акрилу. Об'єктивними причинами є менша питома вага САН і менша вартість вихідної сировини для його виробництва. Технологія виробництва САН дуже схожа на технологію виготовлення екструдованого акрилу, хоча й є певні відмінності. За показником ударостійкості ці матеріали є взаємозамінними, що зумовлює популярність листового САН як недорогої альтернативи прозорому і молочному листовому акрилу.

Слід зазначити, що жорсткість листів САН є вищою, ніж у акрилу. Наприклад, лист Polysan товщиною 2,5 мм може замінити лист акрилу 3 мм, що також впливає на кінцеву вартість. З огляду на додаткове скорочення вартості відходів, в сукупності можна забезпечити економію до 30%.

Значно заощадити можна, скорочуючи виробничі витрати. Оскільки САН не поглинає воду, його не потрібно сушити перед формуванням, на відміну від акрилу. Якщо дотримуватись рекомендацій виробника, готовий виріб слід знімати з матриці в гарячому (85°C) стані, що також прискорює термоформування. За словами фахівців, під час серійного виготовлення однотипних виробів, САН дозволяє вдвічі збільшити продуктивність, забезпечуючи чудову якість (Рис.5).

Ще одна перевага САНу: на відміну від інших пластиків, матеріал не накопичує статичний заряд. Навіть якщо спеціально зарядити його натиранням, то через кілька годин на поверхні САНу виявиться надзвичайно мала щільність залишкового заряду, нездатна притягувати або утримувати пил. Це знижує потребу у ручному очищенні пластику перед друком або нанесенням самоклейних плівок та під час експлуатації. Але ця властивість стосується лише кращих європейських марок, зокрема Polysan. САН інших марок може проявляти інші характеристики відносно статики.

Технологічні особливості

Механічна обробка САНу істотно не відрізняється від обробки екструдованого акрилу і полістиролу — листи можна розпилювати, різати, свердлити, фрезерувати на координатно-фрезерному верстаті (Рис. 6, 7).

Однак, обираючи умови обробки і інструменти, необхідно дотримуватися рекомендацій виробника,. На відміну від акрилу, САН може розколотися, якщо перевищити допустиму швидкість різання, фрезерування або свердління. Крім того, температура плавлення є меншою, ніж у акрилу, тому під час фрезерування й гравірування розплавлена стружка може налипати до оброблюваного краю або інструмента.

 

Пластик Polysan великолепно режется

Через високу жорсткість листів САН холодне згинання допускається із певними обмеженнями: мінімальний радіус вигину не повинен перевищувати величину, рівну 400 товщинам листа. Для прикладу, цей показник у акрилу дорівнює 350, а у спеціального ударостійкого акрилу — до 150. Але, на відміну від акрилу, САН має кращий опір плинності. Перебуваючи тривалий час в напруженому стані, акрил піддається поступовому вигину і після зняття навантаження залишиться кривим, а лист САН здатний випрямитися.

Деталі з САН можна з'єднувати між собою за допомогою сольвентного клею на основі PMMA, двокомпонентного акрилового або поліуретанового клею, який не дає бульбашок, або за допомогою цементу на основі розчиненого пластику, а також використовуючи вплив певних органічних розчинників, зокрема метиленхлориду, дихлоретану, хлороформу, ацетону, метилетилкетону та їх сумішей. Застосування простих розчинників, якщо листи САН з'єднуються з іншими пластиками, не завжди призводить до хорошого результату. Може виникати надлишкова механічна напруга в місцях з'єднання й відбуватися пожовтіння під час тривалого впливу сонячних променів. В цьому випадку слід використовувати клеї на ціаноакрилатній або поліуретановій основі. У серійному виробництві деталі зварюються за допомогою ультразвуку, гарячого струменя інертного газу або гарячої пластини.

Декоративні властивості

Листи САН бувають прозорими, тонованими і світлорозсіювальними (молочними) із коефіцієнтом світлопропускання 30-40%. Поверхня також може бути рельєфною. Фактурний САН активно використовується для декоративного оформлення інтер'єрів — виготовлення перегородок, світлорозсіювачів для світильників, санітарних виробів, заповнення дверних полотен (Рис. 8).

Листи мають глянцеву поверхню з обох сторін і захищені поліетиленовою плівкою. Будьте пильними! Якщо є паперова захисна плівка — це САН китайського виробництва. Точно відомо, що паперовий захист в Європі не використовує жодний виробник, оскільки це не відповідає стандартам.

Поверхневий шар є дуже стійким до подряпин, але не антивандальним, так сама як полістирол і акрил. Він чудово підходить для нанесення самоклейних плівок, офсетного і трафаретного друку. способами. Однак Polysan рекомендує попередньо провести повний цикл тестування на придатність для друку сольвентними чорнилами, оскільки деякі розчинники можуть взаємодіяти з добавками пластику і змінювати адгезію чорнил.

 

Светорассеивающий Polysan

Застосування

Стиролакрилонітрил використовується в рекламі, торговому і промисловому обладнанні, медичному приладобудуванні, парфумерній та харчовій промисловості. Його експлуатаційні характеристики є близькими до акрилу. Він має стійкість до жирів, олив, розчинів слабких кислот і лугів, звичайних відбілювальних реактивів, що застосовуються у виробництві та побуті, а також може контактувати з харчовими продуктами (тільки САН без УФ-захисту).

САН успішно застосовують для:

 • виготовлення різноманітних рекламних виробів, зокрема вивісок, покажчиків, щитів, постерів, цінників, підставок, тримачів, ящиків для збирання анкет, стойок — скрізь, де використовують акрил та полістирол (Рис. 9);
 • виготовлення захисних екранів;
 • виготовлення світлових рекламних конструкцій та підсвічених з торця виробів (лайт-боксів, сітілайтів тощо) (Рис. 10);
 • скління споруд;
 • декорування інтер'єру, наприклад, для виготовлення прозорих перегородок, бар'єрів для відділення клієнтів від службовців в банках, офісах;
 • у промисловості — як полімер, соекструдований з іншими полімерами (зокрема ПВХ або АБС), щоб зміцнити або додати їм жорсткості, стійкості до УФ або хімікатів, поліпшити властивості термоформування, а також як основа для добавок, що додаються в інші пластики, наприклад пігментів;
 • декорування ванних кімнат та дверей душових кабінок;
 • косметичного пакування;
 • апаратів для рециркуляції та переливання крові, апаратів «штучна нирка»;
 • виготовлення спеціального медичного та харчового посуду, медичних ящиків, полиць, дверцят меблів;
 • корпусів фільтрів для води;
 • кнопок для приладів та затискних фіксаторів

Лайтбокс-кронштейн

Висновки

Максимальна температура експлуатації (85 °C), опір повзучості, жорсткість, термопластичність і хімічна стійкість — ці характеристики САН є кращими, ніж у звичайних екструдованих акрилових листів, а оптичні, електричні показники та міцність є близькими до акрилу. Завдяки своїм фізичним, механічним і тепловим властивостям, САН займає гідну позицію на ринку і є чудовою альтернативою акрилу у багатьох випадках.

Використання САН у проектах — це гарантія надійності продукції, а також додаткова свобода і гнучкість у розв’язанні різноманітних завдань, задоволення вимог компетентних замовників.