Як правильно різати оргскло

15.04.2024
Корисна інформація Застосування матеріалів Обробка матеріалів Акрил (оргскло)
Час читання 5 хв
Прочитали: 456
Як правильно різати оргскло

Як правильно різати оргскло

Оргскло можна різати, гнути, фрезерувати, свердлити, склеювати, шліфувати та обробляти при температурі нагрівання 90-100°C. З нього виходять міцні конструкції з прямолінійним чи фігурним контуром. Спосіб обробки підбирається з урахуванням форми виробу та товщини листа. Дізнайтеся, як розрізати оргскло вдома та на виробництві.

Оргскло: що це таке і де застосовується

Оргскло - легкий і міцний матеріал, що застосовується у будівництві, промисловості, меблевому виробництві та рекламі. Його використовують у виготовленні POS-матеріалів, сувенірів, світильників, акваріумів та багато іншого. Завдяки податливості до різних видів обробки його можна розрізати ручним і промисловим інструментом.

Попередня підготовка до обробки оргскла

Оргскло можна різати в холодному та гарячому стані. Якщо збираєтеся зробити прямий або криволінійний різ, розігрійте заготовку будівельним феном або газовим пальником. Підготуйте макет та інструменти для розмітки.

Основні методи різання оргскла

Оргскло змінює властивості при механічному навантаженні та нагріванні: стає крихким, тріскається та плавиться. Незважаючи на великий вибір інструментів для різання пластику, необхідно бути дуже обережним під час роботи. Якщо не знаєте, чим можна різати оргскло , порівняйте плюси та мінуси різних інструментів:

Інструмент для різання

Плюси 

Мінуси

Ножовка по металу

Добре робить прямолінійний різ

Низька швидкість

Подальша обробка краюРучний різак

Підходить для різання листів завтовшки до 10 мм.

Низька швидкість

Подальша обробка краю

Болгарка

Підходить для товстого акрилу

Потрібно зупинятись під час роботи

Лобзик

Підходить для прямих та криволінійних різів

Низька продуктивність

Нестабільний результат

Ризик перегріву пластику

Дискова пила

Швидкість та точність розпилу

Потрібен диск із пластику

Циркулярна пила

Виготовлення простих деталей із тонкого пластику

Постійний контроль за температурою нагрівання

Фрезерний або лазерний верстат з ЧПУ

Обробка тонкого та товстого акрилу

Висока точність та швидкість обробки

Мінімальні відходи

Витрати на закупівлю та обслуговування обладнання

Якщо не знаєте, чим можна розрізати оргскло у вашому випадку, відштовхуйтеся від кількості виробів та їх форми. Виготовлення великої партії однотипних виробів триватиме багато часу. Простіше замовити обробку на виробництві, ніж різати оргскло вручну. 

Ручне різання ножем

Перед різанням акрилового скла , зробіть розмітку за допомогою гострого ножа скрайбера або маркера з тонким наконечником. Підготуйте гострий ніж або замініть його ножівкою із дрібними зубцями.

Повільно розпилюйте лист і періодично робіть паузи, щоб акрил не нагрівся. Якщо лезо стопориться, пролийте оброблювану ділянку холодною водою. Збираючись пиляти оргскло 2-3 мм, зробіть надріз до половини товщини листа, а потім обережно надламайте по лінії різання.

Ручне різання акрилу не підходить для виготовлення виробів криволінійної форми. Вручну можна зробити прямолінійний різ із подальшим доопрацюванням зрізу. Його потрібно обробити дрібнозернистим наждачним папером №1000 та №2000. 

Використання верстата для різання

Фрезерний верстат підійде для виготовлення рекламних конструкцій, прозорих перегородок, вітрин, фасадів меблів та іншого. Він забезпечує:

  • високу точність;
  • чистоту різання;
  • швидку обробку;
  • вирізання візерунків із різним кутом нахилу кромки.

Попередньо слід звернутися на виробництво, що займається розпилом пластику. Технологи знають, як правильно різати оргскло , полікарбонат, полістирол та композитні матеріали. Вони допоможуть підготувати проект для фрезерування.

Різання лазером

Лазерний верстат точково нагріває пластик та утворює ідеально гладкий зріз за рахунок випарювання полімеру. Їм користуються, коли потрібно зробити 3D та плоскі вироби складної форми, з безліччю порожнин, закругленими або криволінійними лініями. Лазерний верстат може різати та гравіювати пластик з високою точністю та мінімальними відходами. 

Практичні поради щодо безпеки при роботі з оргсклом

Перед тим, як різати оргскло вдома, підготуйте рукавички, захисну маску або окуляри. ЗІЗ захистять від дрібних уламків, що утворюються при обробці пластику. Якщо розігріватимете акрил, не підносите будівельний фен і газовий пальник надто близько до листа. 

Як підібрати метод різання по товщині оргскла та типу виробів?

Так все ж таки, чим розрізати оргскло товщиною 1 мм або 100 мм? Зважайте на особливості різання пластику, який при сильному механічному навантаженні може розколотися, а при високій температурі деформуватися. Оргскло плавиться за 160°C.

Ручний інструмент можна використовувати для виробів з простою геометрією і акрилу 2-10 мм. Електроінструмент підійде для обробки листів завтовшки від 10 мм. Різання на верстатах обмежена їх потужністю та габаритами. Лазер застосовують для обробки листів від 1 до 15 мм та виготовлення предметів зі складним контуром. Фрезерний верстат підійде для розкрою особливо товстих акрилових листів – від 50 до 100 мм.

Товари зі статті
Зелений флуоресцентний S-993, 3 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
1 840,36 ₴/м2
Сума: 11 506,85 ₴
Помаранчевий флуоресцентний S-996, 3 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
Жовтий 100.21030, 3 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
1 342,68 ₴/м2
Сума: 8 395,11 ₴
Зелений вітражний 100.14000, 3 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
1 342,68 ₴/м2
Сума: 8 395,11 ₴
Молочний, 6 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
2 514,51 ₴/м2
Сума: 15 721,97 ₴
Прозорий, 10 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
4 141,00 ₴/м2
Сума: 25 891,60 ₴
Sale
Прозорий, 12 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
5 733,73 ₴/м2
Сума: 35 850,15 ₴
Прозорий, 8 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
3 181,43 ₴/м2
Сума: 19 891,89 ₴
New
ПММА листи, оргскло,  ALTUGLAS EX прозорий, лист 3050 х 2050, 15мм
лист
-
+
6 003,00 ₴/м2
Сума: 37 533,76 ₴
Категории из статьи