Особливості різання ПВХ, акрилу і полікарбонату

25.02.2020
Обробка матеріалів Інструменти, клей, скотчі
Прочитали: 13945
Особливості різання ПВХ, акрилу і полікарбонату

Більшість пластиків, що використовуються в рекламі і дизайні інтер'єру, досить легко піддається механічній обробці навіть в домашніх умовах або в невеликих цехах. Однак робота з кожним різновидом вимагає особливого підходу. Наприклад, деякі види пластику розплавляються під час процесу різання, якщо не вжити запобіжних заходів. Крім того, пластикові поверхні дряпаються, і краї іноді потребують полірування, коли проект завершений.

Розглянемо, як різати ПВХ, чим можна різати монолітний полікарбонат і чим краще різати акрил. Саме ці матеріали найчастіше застосовуються в рекламних і дизайнерських проектах.

Канцелярський ніж

Якщо необхідно зробити прямий розріз на тонкому аркуші ПВХ, а також акрилового або полікарбонатного пластику (товщиною до 2-5 мм), кращий спосіб — це використовувати універсальний ніж Olfa з гострим металевим прямим лезом і лінійку, щоб порізати пластик, а потім зламати його на столі з гострим краєм. Техніка майже ідентична до різання скла, за винятком ключового моменту: прорізається приблизно 2/3-3/4 шляху, і краще за все підійде спеціальний ніж — скребок.

Як краще різати оргскло і інші пластики цим інструментом:

  • Зафіксуйте лист на великий робочій поверхні за допомогою затискачів.
  • Відзначте бажану лінію розрізу, потім надріжте лист пластику, роблячи кілька проходів, поки не досягнете глибокого занурення.
  • Переверніть лист і повторіть процес на протилежному боці, уздовж тієї ж лінії різу.
  • Помістіть пластик на робочу поверхню, вирівнявши надрізану канавку з краєм робочої поверхні. Закріпіть пластик за допомогою затиску.
  • Відламайте частину, яка звисає з поверхні. Тримайте лінійку на пластику, щоб захистити його край від руйнування або відколів. Це є особливо важливим при роботі з крихким пластиком, таким як акрил.

Цей опис не стосується того, як різати спінений ПВХ. Цей матеріал часто можна розрізати і одним рухом за допомогою універсального ножа.

Ручна пила

Також вибираючи, чим різати панелі ПВХ або чим різати полікарбонат в домашніх умовах, деякі віддають перевагу ручній пилці, однак цей метод вимагає більшої концентрації в порівнянні з електричними пилами. Для досягнення найкращого результату доцільно використовувати пилку з рівномірними зубцями, плюс існує обмеження по ширині деталей.

Цей метод займає багато часу і вимагає значного полірування торців, щоб повернути прозорість і блиск акрилу.

Настільна пила

Для прямих розрізів придатна і настільна пила. Огородження й вимірювач торця спрощують контроль і підвищують точність роботи. Потужності навіть недорогої пили більш ніж достатньо для пластику.

Якщо ви не можете знайти спеціальну пилку, будь-який різальний диск із тонкими зубцями (тобто з великою кількістю зубців) також повинен працювати. Типові деревообробні леза просто розбивають і ушкоджують пластик, що робить їх непридатними.

Нанесіть малярську стрічку уздовж лінії різання, щоб пом'якшити відколи. Необхідно пам'ятати, що занадто швидкий рух призведе до розплавлення і зварювання свіжозрізаного акрилу або інших пластиків, що зробить його цілісним шматком.

Дискові пили

Ключ до якісного різання цими інструментами — висока швидкість різання (швидкість обертання) і плавне подавання матеріалу. Вибираючи, чим правильно різати полікарбонат або акрил, переконайтеся, що у верстаті присутній інструмент для видалення пилу/стружки. Виберіть диск HSS з зубцями, що чергуються, придатний для пластмас. Кут просвіту зубців повинен становити від 10° до 15°, передній кут — до 6°.

Електричний лобзик

Лобзик — це чудовий вибір для різання листів. При використанні напрямної лінійки добре виконує прямі розрізи. Також прекрасно справляється з вигнутими і складними розрізами. Однак при роботі необхідно враховувати вібрацію, яка негативно впливає на матеріал і точність різу. Тому, перш ніж різати стільниковий полікарбонат або інші пластики, необхідно ретельно затискати лист.

В ідеалі використовувати гостре лезо, призначене для пластику. Також можна використовувати лезо, призначене для дерева, але ймовірно, що тертя від леза створить занадто багато тепла, що призведе до розплавлення розрізаного пластику. Щоб цього не відбувалося, необхідно експериментувати з різними налаштуваннями і швидкістю роботи. Використовуйте середню і високу швидкість і обережно рухайте пилу крізь матеріал.

Фрезерне різання

Одним із найоптимальніших способів різу полімерів є фрезерне різання пальчиковою або дисковою фрезою. Якщо правильно підібрати фрезу для акрилу, край виходить прозорим і не вимагає полірування. Однак є як переваги, так і обмеження. До переваг можна віднести: швидкість і точність різання, відсутність внутрішніх напружень після обробки. Серед обмежень: товщина розрізу, фактичний діаметр різального інструменту, який «вибирає» матеріал і перетворює його в стружку, точність різання обмежена механікою і товщиною фрези, розріз не може бути менше 1 мм.

Лазерні системи

Лазерні системи призначені для складного і високоточного різання і найчастіше застосовуються для різання акрилу. Підключений до комп'ютера, лазерний різак працює як принтер для перенесення дизайну/зображення на лист акрилу. Якщо потрібно створити вигадливі, креативні форми з пластику, тоді лазер, є найкращим варіантом.

Перед тим, як різати оргскло лазером, важливо мати хорошу векторну модель. Її можна створити в будь-якому з різних програмних інструментів векторної графіки. Щоб підготувати файл, потрібно знати і програму, в якій працює машина. Більшість програм працюють у режимі RGB і у міліметрах. У цьому випадку колір кожної лінії має бути вказаний виробником, а крок повинен бути 0,01 мм.

Якщо потрібно розрізати багато деталей, краще за все тримати їх якомога ближче одна до одної (зазвичай обмеження 2 мм між компонентами, але це залежить від товщини листа).

Якщо у моделі є текст, буде обрізаний тільки контур. Букви з простором усередині (наприклад, A, O, B) повинні мати посилання, яке з'єднує внутрішній і зовнішній простір. Якщо планується різання тонких листів, то варто враховувати, що гострі кути можуть ламатися. Рішення полягає у тому, щоб додати маленький отвір у кожен гострий кут. Це дозволить розподілити напругу по всій поверхні.

Отже, чим би ви не вирішили різати оргскло і інші матеріали, завжди необхідно дотримуватися запобіжних заходів. Прикріпіть лист пластику до робочої станції з затисками, щоб він не змістився під час різання, і одягніть захисні окуляри, щоб захистити очі від випадкових шматочків стружки.

Компанія AVERS пропонує широкий асортимент різноманітних пластиків, а також послуги з їх обробки на промисловому обладнанні. Отримати допомогу у виборі найбільш придатного матеріалу для конкретного завдання і професійну консультацію щодо його обробки можна, звернувшись в чат або за телефонами.

Товари зі статті
Sale
OLFA AK-1/5B ніж із перовим лезом, 6 мм
шт
-
+
235,79 ₴
228,72 ₴
Сума: 228,72 ₴
Sale
OLFA AK-5 ніж перовий із лезами КВ-5 4 мм, набір 30 штук
шт
-
+
392,98 ₴
365,47 ₴
Сума: 365,47 ₴
Sale
OLFA EXL ніж із висувним лезом та автофіксатором, 18 мм
шт
-
+
309,17 ₴
299,89 ₴
Сума: 299,89 ₴
Sale
OLFA H-1 ніж із висувним лезом та гумовими накладками, 25 мм
шт
-
+
328,82 ₴
318,96 ₴
Сума: 318,96 ₴
OLFA L-1 ніж із висувним лезом, ергономічний, 18 мм
шт
-
+
320,80 ₴
Сума: 320,80 ₴
Sale
OLFA RTY-4 ніж із круглим лезом, 18 мм
шт
-
+
392,98 ₴
381,19 ₴
Сума: 381,19 ₴
OLFA S ніж із висувним лезом у металевому корпусі, 9 мм
шт
-
+
Sale
OLFA SVR-1 ніж із висувним лезом і корпусом із нержавіючої сталі, 9 мм
шт
-
+