Різниця між литим і екструдованим акрилом та їхні переваги

23.12.2019
Корисна інформація Акрил (оргскло)
Прочитали: 6945
Різниця між литим і екструдованим акрилом та їх переваги

Акрил - він же поліметилметакрилат (ПММА) або оргскло - один із найбільш універсальних видів пластику. Він є легким, стійким до подряпин, може бути найрізноманітніших кольорів і таким же прозорим, як оптичне скло. Водночас він є неймовірно міцним і зносостійким. Характеристики акрилу роблять його ідеальним матеріалом для багатьох виробів: від екранів великих дисплеїв і світильників до броньованих вітрин, рекламних вивісок і тощо. Однак не для кожного застосування підходить будь-який тип акрилу. Пропонуємо порівняння двох основних різновидів: литого і екструдованого.

Переваги литого акрилу

Литий акрил виготовляється способом, при якому рідкий ММА (метилметакрилатний мономер) закачується в форму, виготовлену з двох скляних листів. Потім його поміщають в теплу камеру, де відбувається процес полімеризації. В результаті виходить лист твердого ПММА.

Литі акрилові листи мають досить велике відхилення по товщині (до +/- 15%). Однак, це компенсується легкістю обробки. При різанні аркуші не плавляться і не злютовуються. Полірована кромка, отримана в результаті різання лазером, скорочує час виготовлення деталей. Важливою перевагою термоформування є і те, що листи литого акрилу можна формувати повторно. При цьому важливо пам'ятати, що для литого акрилу потрібно прикладати більше сили для відтворення форми в порівнянні з екструдованим.

Крім того, можливість фарбувати прозорий мономер ММА пігментами, додаючи їх в ще рідкий полімер, дозволяє отримувати акрил різних кольорів у відносно невеликих виробничих партіях (від 20 аркушів).

Серед інших значущих переваг литого акрилу:

 • молекулярна маса литого акрилу в 10 разів перевищує аналогічний показник екструдованого, як наслідок він краще підходить для тривалого зовнішнього застосування;
 • матеріал практично не вбирає вологу;
 • великий діапазон товщини - до 100 мм, включаючи куленепробивні сорти;
 • легкий і жорсткий;
 • гарні оптичні властивості;
 • хороший електричний та УФ-опір;
 • чудова стійкість до тривалого впливу атмосферних явищ

Переваги екструдованого акрилу

Екструдований акрил - це пластикові листи, які виробляються в результаті безперервного виробничого процесу. Гранули ПММА подаються в завантажувальний бункер над лінією екструдера, де розплавляються і перетворюються в однорідну масу. Розплавлена ​​маса під тиском виштовхується крізь конусоподібну форму назовні. Так виходить безперервна смуга розплавленого акрилового листа, яка потім пропускається через охолоджувальні вали, що видавлюють малюнок на листі або створюють стандартне гладке покриття.

Коли лист охолоне, краї обрізаються до необхідних розмірів і наноситься захисна плівка.

Через безперервний характер виробництва екструдований акрил випускається великими партіями: 3-5 тонн матеріалу однієї товщини і кольору. Найбільшим попитом користуються прозорий, молочний та чорний.

Екструдований акрил є дешевшим, ніж литий, і відрізняється більш рівномірною товщиною листа, більш низькою температурою плавлення і м'якістю. Тому він краще підходить для термоформування. Однак нагрівання має бути дуже рівномірним: різниця температур в 5°C спричинить виникнення напруги.

Основні переваги екструдованого акрилу:

 • підходить для термоформування;
 • ціна нижче, ніж у скла або литого акрилу;
 • гарні оптичні властивості;
 • прекрасна ударостійкість;
 • хороший електричний та УФ-опір.

Застосування литого і екструдованого акрилу

Міцність і надійність литого акрилу забезпечили йому популярність у багатьох галузях промисловості:

 • Архітектура. Розмаїття кольорів, проста в обробка литого акрилу роблять його улюбленим матеріалом архітекторів, інженерів і дизайнерів. З нього виготовляють двері, вікна, навіси, балюстради, балконні огорожі, покрівельні покриття у внутрішніх двориках тощо. У комерційних конструкціях литий акрил можна використовувати для захисного скління, звукоізоляції, підлогових покриттів.
 • Виготовлення меблів. З акрилу виходять дуже гарні і вишукані меблі, в тому числі крісла для відпочинку, журнальні столики, шафи і стелажі, меблеві дверцята.
 • Лікарні та медичні лабораторії. Литий акрил має ідеальні властивості для багатьох лікарень і лабораторій. Із акрилу роблять дитячі інкубатори, стінки і перегородки в лабораторіях. Також із литого акрилу часто виготовляються великі теплиці для різних досліджень.
 • Транспорт. Через свою відносну міцності і оптичної прозорості литий акрил використовується для скління автомобілів, човнів, літаків і інших транспортних засобів. Литий акрил - ідеальне рішення для вітрового скла мотоциклів і автомобілів, вікон, планерів, автомобільних дефлекторів вітру, козирків для вантажівок і навіть використовується в перископах підводних човнів.
 • Санвузли, ванні кімнати, акваріуми. Литий акрил краще підходить для ванних кімнат і вбиралень, завдяки міцності і високій бактеріальній стійкості. Це безпечний матеріал для душових кабін і піддонів. Ванни з литого акрилу є дуже зручними і теплими.

Екструдований акрил часто обирають там, де необхідно різноманітне термоформування і обробка:

 • Рекламні і торгові стенди. Такі конструкції повинні бути легкими і довговічними, оскільки регулярно псуються через взаємодію з клієнтами і переїзди. Екструдований акриловий пластик ідеально підходить для цих цілей. Йому легко можна надати будь-яку форму, на ньому добре закріплюється УФ-друк і тримаються самоклейні плівки.
 • Вулична реклама та вивіски, що вимагають стійкості до знебарвлення і вітру. Нанесене на них зображення повинно добре зберігатися. Невелика вага дозволяє вішати конструкції з акрилу в будь-якому місці.

Отже, обидва типи акрилових листів мають чудову твердість і довговічність, стійкість до УФ-випромінювання, тому, якщо ви обираєте акрил литий або екструдований для свого наступного проекту, ви не будете розчаровані.

Компанія АВЕРС пропонує українському ринку величезне розмаїття акрилу від провідних світових виробників. Звертайтеся в чат або за телефонами за допомогою у виборі і професійною консультацією з усіх питань, що стосуються обробки різних матеріалів.

Товари зі статті
Прозорий 160.10000, 50 мм ALTUGLAS акрил блок
лист
-
+
27 015,95 ₴/м2
Сума: 64 838,28 ₴
Молочний, 3 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
1 208,28 ₴/м2
Сума: 7 554,77 ₴
Sale
Молочний, 4 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
1 611,31 ₴/м2
Сума: 10 074,72 ₴
Sale
Молочний, 5 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
2 056,38 ₴/м2
Сума: 12 857,52 ₴
Прозорий, 15 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
7 197,33 ₴/м2
Сума: 43 183,98 ₴
Прозорий, 20 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
10 131,48 ₴/м2
Сума: 60 788,88 ₴
Прозорий, 10 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
4 245,04 ₴/м2
Сума: 26 542,11 ₴
Sale
Прозорий, 12 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
5 877,78 ₴/м2
Сума: 36 750,82 ₴
Прозорий, 3 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
1 111,43 ₴/м2
Сума: 6 949,22 ₴
Прозорий, 4 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
1 482,32 ₴/м2
Сума: 9 268,21 ₴
Прозорий, 5 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
1 908,02 ₴/м2
Сума: 11 929,90 ₴
Прозорий, 6 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
2 371,22 ₴/м2
Сума: 14 826,05 ₴
Прозорий, 8 мм POLYCRYL акрил листовий
лист
-
+
3 261,36 ₴/м2
Сума: 20 391,65 ₴