Робота з ціанакрилатом

21.10.2020
Корисна інформація Інструменти, клей, скотчі
Прочитали: 16484
Робота з ціанакрилатом

Із розвитком сучасних клейових технологій адгезиви дедалі більше використовуються як альтернатива механічним кріпленням — зварюванню, заклепкам, гвинтовим з’єднанням. Ця стаття допоможе краще зрозуміти, чому ціанакрилатний клей є гарним вибором для складання різноманітних виробів, а також, як із ним правильно працювати.

Що таке ціанакрилат

Клей ціанакрилат — це хімічна назва того, що зазвичай називають суперклеєм. Найчастіше це однокомпонентний адгезив, затверджуваний при кімнатній температурі і доступний у широкому діапазоні в'язкості — від рідин, до гелів, не схильних до розтікання.

Основним інгредієнтом швидкорозчинного клею є ціаноакрилати. Найбільш поширений етил — рідкий акриловий мономер, який після затвердіння переходить у твердий полімерний стан.

«Суперклей» ціанакрилатний відрізняється від традиційних клеїв особливими умовами склеювання. Клеї на основі води та розчинників випаровуються під час процесу затвердіння, а епоксидна смола вимагає двокомпонентної системи для ініціювання затвердіння. Каталізатором для ціанокрилата виступає атмосферна вологість або поверхнева волога.

Молекули ціаноакрилатного адгезиву вступають в реакцію з вологою і утворюють довгі полімерні ланцюги між двома контактуючими поверхнями. Ця реакція генерує екзотермічне тепло і відбувається миттєво, що відрізняється від традиційного зв'язування клею, яке відбувається за рахунок випаровування базової рідини. Затверджування є важливим компонентом для різновидів клею, і його слід враховувати при виборі правильного типу клею для конкретних застосувань.

Оскільки ціаноакрилатні клеї швидко сохнуть, необхідно точно розрахувати час нанесення, щоб забезпечити максимальне зчеплення. Дві склеювані підкладки повинні бути щільно притиснуті одна до одної протягом 60 секунд відразу після нанесення клею і не повинні переміщатися протягом цього періоду. Ефективність адгезиву підвищиться протягом перших 10 хвилин, а максимальне затвердіння настане за 24 години.

Слід зазначити, що ціаноакрилатні клеї мають відносно короткий термін зберігання і їх слід купувати тільки за необхідності.

Серед основних переваг ціаноакрилатних клеїв:

 • відсутність розчинників у складі;
 • швидке затвердіння при кімнатній температурі;
 • чудова адгезія до багатьох матеріалів;
 • широкий діапазон в'язкості;
 • відмінна міцність на зрушення і розтягування

Клей ціанакрилатний: застосування

Простота використання, низька вартість, мала вага, висока швидкість затвердіння, надійні характеристики склеювання і естетичний вигляд відкривають нові можливості, які недоступні при використанні традиційних кріплень. Ціанакрилат часто застосовується для збирання деталей різноманітних пристроїв, зокрема для склеювання:

 • автомобільних вузлів;
 • компонентів для авіакосмічної промисловості;
 • музичних інструментів;
 • одноразових медичних пристроїв;
 • рекламних виробів

Ціанакрилатні прискорювачі

Як і у випадку з усіма іншими продуктами, щоб прийняти рішення, чи є ціаноакрилатний клей правильним вибором для вашого застосування, необхідно враховувати потенційні проблеми. Одна з основних проблем може полягати у відсутності зчеплення між клеєм і поверхнею. Це може статися, якщо:

 • відсутня волога на поверхні або в атмосфері;
 • матеріал має кислу природу;
 • хімічний склад підкладки робить її інертною і міцною для зв'язування, наприклад, з поліолефіни, фторполімери чи ацетальні смоли.

Проблеми такого типу можна вирішити, використовуючи додаткові хімічні речовини — прискорювачі. Для поліолефінових пластиків (поліпропілену або поліетилену) можна використовувати поверхневу ґрунтовку, яка дозволить ціаноакрилату утворювати міцні зв'язки.

Ціанакрилатний клей: як відмити

Іншою поширеною проблемою при використанні ціаноакрилату є його тенденція до утворення міцних зв'язків із небажаними поверхнями, такими як шкіра або одяг оператора. Щоб виправити ці проблеми, необхідно розуміти, чим відмити ціанакрилатний клей із тієї чи іншої поверхні:

Шкіра або тканина. Шкіра людини постійно потіє і утворює природний шар вологи, поліпшуючи умови для швидкого затвердіння ціаноакрилату.

Простий засіб для видалення клею з шкіри — нанести спирт, ацетон або рідину для зняття лаку на уражену ділянку (шкіру або тканину). Однак будьте обережними при нанесенні ацетону на губи, очі або інші ділянки з високою чутливістю, оскільки ацетон може завдати додаткової шкоди. У цих випадках маргарин, арахісове або рослинне масло можуть допомогти розірвати зв'язок. Якщо ці засоби не допомогли, проконсультуйтеся з лікарем.

Скло. Окуляри є особливо чутливими до видалення клею, тому що подряпини на поверхні псують лінзи. Серед розчинників, використовуваних для видалення клею з окулярів, гаряча вода, спирт, ацетон і зубна паста. Цей метод також добре підходить для скляних екранів комп'ютерних моніторів, телевізорів і смартфонів.

Для менш крихких і стійких до подряпин скляних поверхонь можна також використовувати лезо бритви в поєднанні з розчинниками, щоб зішкребти залишки.

Метал. Для видалення з металевих поверхонь необхідно змочити пошкоджену ділянку ацетоном, щоб клей розм'як. Потім зішкребти клей із поверхні скребком. У разі великих розливів легке постукування по краплині ціаноакрилатного клею молотком розірве з'єднання на плоских поверхнях і полегшить видалення.

Пластик або вініл. Видалення ціаноакрилатного клею з пластика або вінілу може бути значно складнішим завданням і призвести до пошкоджень і дефектів на поверхні. Проблема посилюється, якщо поверхня включає в себе фарбу або шпон. Ось кілька рішень:

Замочіть виріб у воді і мийному засобі без аміаку. Це допоможе пом'якшити зв'язок для видалення, не пошкодивши поверхню предмета. Також можна спробувати використовувати нітрометан — більш м'яку альтернативу ацетону, який з меншою ймовірністю пошкодить нанесену поверхню. Ще один гарний варіант — димексид.

Токсичність ціаноакрилату

Міркування безпеки, які слід враховувати при роботі з усіма клеями, пов'язані з їх токсичністю. Отруєння ціаноакрилатом залежить від складу клею і рівня впливу. Однак ціанакрилати є мінімально токсичними, тому рідко призводять до серйозних наслідків. Ці адгезиви можуть використовуватися навіть для закриття ран при лікуванні.

Найбільш поширена форма пов'язана з респіраторної чутливістю, але також може впливати на шкіру і очі. Проковтування у рідкому або гелеподібному стані є практично неможливим, оскільки клей дуже швидко висихає в середовищі з високим вмістом вологи.

Симптоми отруєння ціаноакрилатом зазвичай включають:

 • склеювання шкіри або волосся;
 • подразнення шкіри (печіння, висип);
 • грипоподібні симптоми при вдиханні (можуть привести до астми або погіршити астматичні стани);

Якщо отруєння сталося у результаті вдихання, необхідно поліпшити вентиляцію, застосувати відповідне респіраторне обладнання і терміново звернутися до лікаря за консультацією.

Компанія AVERS пропонує українським споживачам серію ціанакрилатних клеїв PLASTI-CA чудової якості. Універсальний продукт забезпечує прекрасну адгезію до багатьох поверхонь. Хочете дізнатися більше? Звертайтеся у чат або за телефонами до менеджерів.