Сольвентні чорнила – за і проти

09.04.2020
Корисна інформація Матеріали для друку
Прочитали: 4313
Сольвентні чорнила - за і проти

Струменевий широкоформатний друк сольвентними чорнилами є досить популярною технологією в рекламній галузі. Вона має довгу історію, пропонує доступні виробничі витрати і високу якість. Незважаючи на серйозну конкуренцію з латексним і УФ-друком, у багатьох випадках сольвент усе ще залишається вибором номер один.

Що таке сольвентні чорнила?

Основні компоненти в складі сольвентних чорнил - це розчинники, що дозволяють перетворити кольорові пігменти на рідину. Потім ця рідина переноситься друкувальною головкою на матеріал, і з випаровуванням розчинника залишається шар чорнил. Фарби на основі розчинників застосовуються не тільки у струменевому друку, але також у флексографському і шовкотрафаретному.

Сольвентні чорнила можна умовно поділити на кілька видів, залежно від складу:

  • Чорнило на основі жорсткого розчинника (hard-solvent) є найбільш токсичними, оскільки сольвент містить найбільшу кількість циклогексанолу, шкідливого для здоров'я і навколишнього середовища. Але він водночас є найбільш довговічним з розчинників. Термін експлуатації відбитків оцінюється приблизно в 3-7 років, тому їх немає необхідності ламінувати. Крім того, він є стійким до зміни кольору, води і стирання. Сольвентні відбитки зазвичай мають невисоку роздільну здатність (360 точок на дюйм).
  • М'який розчинник (mild-solvent) містить значно менше циклогексанолу. З цієї причини він є менш шкідливим, але, з іншого боку, він більш схильний до стирання і подряпин, а також менш довговічний (близько 3 років). Цей тип відбитків рекомендується ламінувати. Друковані вироби мають досить високу роздільну здатність (720 точок на дюйм).
  • Екологічний розчинник (eco-solvent), як випливає з назви, на відміну від двох згаданих вище типів, є значно менш шкідливим для здоров'я і навколишнього середовища. Його додатковою перевагою є мала інтенсивність дратівливого запаху, який є характерною рисою твердого та м'якого розчинників. Він не містить токсичного циклогексанолу, а його рецепт заснований на молочній кислоті. Незважаючи на це, рекомендується використовуватися витяжну вентиляцію, щоб мінімізувати вплив випарів розчинника на оператора друкарської машини. Екосольвентні відбитки мають роздільну здатність понад 1000 точок на дюйм, при цьому коштують дорожче і вимагають ламінування.

Матеріали для сольвентного друку

Технологія друку з використанням розчинників розширює спектр комерційних і рекламних можливостей, оскільки пропонує прекрасну гнучкість у виборі матеріалів для друку, серед яких:

  • плівки;
  • пластики;
  • текстиль;
  • банерні тканини і багато іншого.

Сольвентні чорнила самі по собі є бюджетним вибором і гарно комбінуються із бюджетними підкладками, тому підходять для максимально економічних проектів.

Наприклад, чудовим рішенням для проектів із обмеженим бюджетом стане сольвентний друк на серії самоклейних мономерних ПВХ-плівок Ritrama RI-145/165/205. Крім відносно низької ціни, плівки є дуже невибагливими до умов навколишнього середовища і, на відміну від багатьох інших самоклейних матеріалів, можуть наноситися навіть при температурі +5°C. Зовнішня реклама, виготовлена ​​з цього матеріалу, не боїться агресивних атмосферних явищ і служить до 3 років.

Переваги сольвенту

Крім низької вартості, сольвентний друк пропонує і ряд інших переваг:

  • сольвентні чорнила дають можливість отримати фотореалістичну якість друку і додати до зображень такі функції, як градієнти, ефекти світіння;
  • швидкість друку сольвентних машин часто є значно вищою, ніж у принтерів, які використовують чорнила на водній основі;
  • ще одна перевага - прекрасна атмосферна стійкість і придатність до тривалої експлуатації на вулиці.

Обмеження сольвентного друку

Чорнила з великим вмістом сольвенту мають стійкий характерний запах. Тому є ряд вимог до організації робочого процесу і вентиляції. Крім того, відбитки небажано використовувати всередині приміщень.

Як вже зазначалося, цього недоліку позбавлені екосольвентні чорнила. Вони менше впливають на навколишнє середовище, здатні біологічно руйнуватися і можуть використовуватися у приміщенні. Водночас термін експлуатації відбитків на вулиці є обмеженим.

Швидкість остаточного затвердіння чорнил на сольвентній основі є значно вищою, ніж у латексних і УФ-чорнил, тому виробничий процес триває довше. Також варто враховувати, що розчинник у складі чорнил агресивно впливає на верхній шар матеріалів, викликаючи розм'якшення. Тому відразу після завершення друку не варто проводити додаткові операції (ламінування, різання, наклеювання), а дати відбитку час на повне видалення розчинника і стабілізацію матеріалу.

Однак, незважаючи на всі обмеження і різноманітні сучасні альтернативи, як і раніше існує великий ринок для сольвентних чорнил. Більш доступні виробничі витрати, широкий вибір підкладок і висока швидкість друку роблять сольвентну технологію серйозним конкурентом у світі друку.

Компанія AVERS пропонує прекрасний асортимент матеріалів для друку різними технологіями. Професійні менеджери допоможуть зробити оптимальний вибір і підберуть рішення для будь-яких завдань. Звертайтеся у чат або за телефонами.